43. Bieg Piastów okiem studentów KPSW
Początek marca w Jakuszycach po raz kolejny zaczął się wielkim sportowym wydarzeniem, mianowicie odbył się 43. Bieg Piastów – festiwal narciarstwa biegowego. Tegoroczne zawody przyciągnęły wielu wybitnych narciarzy biegowych z 41 krajów, m.in. Justynę Kowalczyk, która wygrała główny wyścig na dystansie 50 km. Oprócz głównego biegu odbyło się także kilka innych biegów na 6 km, 25 km oraz 30 km. Organizacja stanęła na wysokości zadania i obyło się bez większych problemów, a nawet jeśli jakieś się pojawiły to organizatorzy, mieli przygotowanych wiele scenariuszy, można powiedzieć, że byli przygotowani na każdą niespodziankę. Pogoda nie była zbyt przychylna dla zawodników, deszczowy piątek, który wpłynął na szybkość sobotniej trasy, zawodnicy na zjazdach osiągali prędkości nawet do 50 km/h, niedziela była mglista, mroźna, ale mimo niesprzyjających warunków pogodowych biegi odbywające się w sobotę i niedzielę pod względem frekwencji należą do czołówki biegów narciarskich w Polsce. Udział w 43. Biegu Piastów wzięło około 5500 osób w siedmiu biegach. Bieg Piastów dla wielu narciarzy biegowych są to zawody, na których pojawiają się co roku, wracają głównie ze względu na atmosferę, ale dla wielu jest to okazja, żeby się spotkać z przyjaciółmi, znajomymi, których widzą tylko raz w roku, właśnie na Biegu Piastów.
Podczas Biegu Piastów odbywał się również bieg o puchar Rektora Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, wcielony w bieg na 50 km stylem klasycznym. Bieg dedykowany studentom i pracownikom uczelni wyższych. W kategorii kobiet puchar Rektora odebrała Kamila Boczkowska (I rok kierunku fizjoterapia KPSW w Jeleniej Górze), natomiast w kategorii mężczyzn najlepszy był Wojciech Pelczar (AZS AWF Katowice). Dekoracji dokonał Prorektor dr inż. Tadeusz Lewandowski wraz z Prodziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego dr Moniką Sobolak.
Studenci Wydziału Przyrodniczo-Technicznego pod opieką wykładowców (dr Moniki Sobolak, dr Tomasza Ignasiaka, dr Alicji Nowak oraz głównej organizator wyjazdu mgr Moniki Stanaszek) zajmowali się również zawodnikami. Nasza Uczelnia od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Biegu Piastów. Ten rok był kolejnym, w którym nasi studenci z fizjoterapii wykonywali masaż sportowy z elementami masażu klasycznego w specjalnie przygotowanej strefie masażu. Nowością w tym roku, cieszącą się dużą popularnością i skutecznością w odnowie powysiłkowej poprzez efektywne usuwanie z mięśni metabolitów wysiłku, był masaż wykonywany kostkami lodu. Przyszli dziennikarze oraz filolodzyrównież zaznaczyli swoją obecność na Biegu Piastów. Dziennikarze z pierwszego oraz trzeciego roku pracowali nad foto- i videorelacją oraz przeprowadzali wywiady m.in. z organizatorami, zawodnikami, a także z politykami, którzy byli obecni na Biegu Piastów. Studentki z filologii germańskiej pomagały w komunikacji z uczestnikami biegów w punkcie informacji turystycznej oraz zajmowały się paszportami Worldloppet.
Trzy dni zaowocowały blisko 300 wymasowanymi osobami, masą ciekawych historii opowiadanych podczas wykonywania zabiegów oraz jeszcze większą ilością uśmiechu i wdzięczności od uczestników, którzy opuszczali naszą strefę z rozgrzanym i przygotowanym do startu aparatem mięśniowo-więzadłowym oraz zminimalizowanymi efektami zmęczenia w ramach masażu powysiłkowego. Studenci mimo zmęczenia, mieli cały czas szczere uśmiechy i bardzo chętnie zajmowali się kolejnymi zawodnikami oraz wszystkimi innymi zainteresowanymi masażem uczestnikami 43 Biegu Piastów.
Dla studentów jest to wyjątkowa okazja do doskonalenia swoich umiejętności. Podczas rozmów nie dało się ukryć zmęczenia, ale przede wszystkim satysfakcji i zadowolenia z wykonanych zadań. Wszyscy studenci-wolontariusze otrzymają certyfikaty świadczonych na imprezie usług.
Studenci KPSW pracowali również podczas organizacji samego wydarzenia. Adrian, student drugiego roku wychowania fizycznego pracował podczas przygotowań Biegu Piastów, które trwały ponad dwa tygodnie. Zdradził, że jeśli są osoby, które chciałyby pracować przy organizacji tego typu wydarzeń, mogą się zgłosić do firmy „Grabek Promotion”. Firma ta od wielu lat zajmuje się organizacją imprez sportowych m.in. „Bike Maraton” oraz „Uphill Race Śnieżka”.
Mamy nadzieję, że studenci w kolejnych latach także będą brać udział w Biegu Piastów, nie tylko jako zawodnicy, ale także jako wolontariusze - masażyści, dietetycy, animatorzy, tłumacze oraz dziennikarze.
Miłym akcentem, w ramach podziękowania za coroczny masaż przed i powysiłkowy, było zaproszenie studentów naszej uczelni na Yapę - najstarszy łódzki festiwal i największy w Polsce przegląd piosenki studenckiej, poetyckiej i folkowiej. Z zaproszenia skorzystali studenci dziennikarstwa. Pod opieką Pana Pawła Kowalskiego - współorganizatora festiwalu i regularnego uczestnika Biegu Piastów - mieli okazję zobaczyć jak wygląda całe zaplecze artystyczne oraz techniczne kultowego już wydarzenia.
Autor tekstu:
Adrian Andruszkiewicz
Student I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej
Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze
Fotografie:
Barbara Wyleżoł
Studentka III roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej
Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze
oraz pracownicy KPSW