„Góry bez górali..." relacja
Wszechnica KPSW zorganizowała w dniu 15 marca 2018 roku wykład „Góry bez górali. O potrzebie edukacji regionalnej w Karkonoszach”. Wykład przeprowadził dr Przemysław Wiater – nauczyciel akademicki naszej Uczelni. W wykładzie udział wzięli: naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra - Paweł Domagała, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Powiatu Jeleniogórskiego - Wiesław Dzierzba, JM Rektor KPSW - prof. dr hab. Marian Ursel, prorektor KPSW - dr inż. Tadeusz Lewandowski, pracownicy i studenci KPSW oraz licznie przybyli mieszkańcy naszego regionu.
Dr Przemysław Wiater jest historykiem sztuki, historykiem o specjalności archiwalnej, kustoszem dyplomowanym, pracownikiem Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, oddziału Muzeum Karkonoskiego oraz wykładowcą KPSW. W swojej pracy naukowo-badawczej od wielu lat zajmuje się problematyką regionalną. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów i publikacji z zakresu historii Dolnego Śląska, a szczególnie dziejów Karkonoszy i Gór Izerskich, z których najważniejsze to monografie „Laboranci u Ducha Gór”, „Osada Szklarska Poręba-Orle w Górach Izerskich”, „Szklarska Poręba. Monografia historyczna” (wspólnie z Ivo Łaborewiczem), „Historia wrocławskiej komunikacji tramwajowej do 1945 roku” czy „Walonowie u Ducha Gór”.
W swoim wykładzie dr Wiater scharakteryzował stan świadomości regionalnej mieszkańców regionu jeleniogórskigo, który ocenił jako niezadawalający. Po II wojnie światowej i przesunięciu granic, ludność tutejsza została przesiedlona do Niemiec. W region Karkonoszy przybyli mieszkańcy Kresów oraz rejonów zniszczonej wojną Polski centralnej i Wielkopolski, a na naszym terenie powstała swoista „mieszanka” społeczna i etongraficzna. Dziś w Sudetach nie ma głębokich tradycji regionalnych, tak jak na Górnym Śląsku czy na Podhalu. Problematyka regionalna jest bardzo słabo znana mieszkańcom Karkonoszy. Wielu mieszkańców nie wie ile wynosi wysokość Śnieżki czy kto był karkonoskim laureatem Nagrody Nobla. Dr Przemysław Wiater proponuje uaktywnić regionalną edukację młodego pokolenia. Wnioskuje do Władz uczelni, aby wprowadzić dla studentów KPSW propedeutyczny w swoim charakterze przedmiot o nazwie "Dzieje regionu" oraz zorganizować podyplomowe studium regionalistyki dedykowane nauczycielom czy organizatorom i operatorom turystyki.
Po zakończeniu wykładu uczestnicy w licznych wypowiedziach potwierdzili konieczność potrzeby edukacji regionalnej młodego pokolenia.
red. mgr. Kazimierz Stąpór