Międzynarodowo na KPSW
Przez cały bieżący tydzień tj. od 4-8 kwietnia 2016 roku Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze tętniła wielokulturowym życiem.
W ramach Międzynarodowego Tygodnia dla Pracowników Naszą Uczelnię odwiedzili goście z Ukrainy, Turcji, Syrii, Hiszpanii, Litwy, USA oraz Chin. Nasi Goście prowadzili wykłady dla studentów oraz uczestniczyli w spotkaniach z bracią studencką i Władzami Uczelni, które były zorganizowane specjalnie dla Nich.
Międzynarodowe spotkania są unikalną szansą by Osoby z różnych krajów mogły zjednoczyć się i choć na kilka dni stworzyć jedną wielką rodzinę.
Dzięki Naszym Gościom mamy okazję poznać wiele różnic a także podobieństw determinujących funkcjonowanie Uczelni Wyższych na Świecie.
- W jednym z Uniwersytetów w Syrii mieści się Stajnia, którą opiekują się Studenci w związku z prowadzonym na Uczelni kierunkiem zajęć. Z powodu konfliktu liczba studentów na Uniwersytecie spadła z 12 tysięcy do 3 tysięcy. Uwarunkowane jest to również brakiem jakiejkolwiek komunikacji na terenie Syrii – transportu publicznego. Pomimo tych przeszkód istnieją tam jednak ośrodki edukacyjne, które prężnie prowadzą swoją działalność.
- Jedna z naszych ukraińskich uczestniczek aby dostać się z Winnicy do Jeleniej Góry przemierzyła dystans 1000 km. Zajęło jej to 24h, podczas gdy chińskie uczestniczki tą samą odległość ze swojego miasta Chanzghou do Pekinu pokonują w 4,5h.
- Nauczyciele akademiccy na Ukrainie otrzymują wynagrodzenie w wysokości ok 100 Euro miesięcznie.
- Uniwersytet de La Rioja położony jest wśród winnic. Jak mówi jego przedstawicielka : „Aby czuć , że jesteś w regionie Wina nie musisz go kosztować. Wino i jego zapach jest wszędzie – unosi się w powietrzu, w kuchni a nawet poczujesz je w rozmowach z tubylcami”.
- Na Litwie funkcjonuje Uczelnia, która w swoich murach mieści 300 studentów z wielu krajów. Program nauczania prowadzony jest w języku angielskim. Koszt jednego semestru nauki to ok. 1500 Euro.
- Materiały stanowiące ogromną pomoc w badaniach naukowych Historii Dolnego Śląska odnajdziemy… w USA, w Bibliotece i Centrum Dziedzictwa Schwenkeldystów.
- W Turcji to właśnie młodzi ludzie stanowią największy odsetek populacji, która chcąc się rozwijać aktywnie uczestniczy w wymianach międzynarodowych i chętnie wyjeżdża w poszukiwaniu nowych, ciekawych rynków pracy.
Chcąc pokazać naszym przyjaciołom z zagranicy jak najwięcej polskiej gościnności i kultury zabraliśmy ich na wycieczki szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów. Przybliżając im Historię Dolnego Śląska, zaprosiliśmy do degustacji smaków typowo regionalnej kuchni a także daliśmy możliwość zobaczenia prywatnego życia w polskim domu. Mamy świadomość, że życie „polskiej ulicy” stanowi dla nich swoistą Egzotykę, która może się spodobać, ale także dziwić i szokować.
Mamy nadzieję, że Nasi Goście wywiozą stąd bogaty bagaż samych pozytywnych wrażeń a wspomnienia wspólnych spotkań będą towarzyszyć zarówno im, jak i nam przez cały czas, wywołując na twarzach uśmiech.
Natalia Niemotko